Dbając o bezpieczeństwo naszych domostw, warto pamiętać o kilku sprawdzonych metodach. Najważniejsza z nich to pomoc życzliwego sąsiada. Przed wyjazdem warto poprosić zaufaną osobę z sąsiedztwa o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie lub dom. Dobrym pomysłem jest także przekazanie kompletu kluczy znajomym, aby mogli regularnie sprawdzać mieszkanie, otwierać okna, zapalać światła wieczorem, a także usuwać skrzynkę z niechcianych ulotek.

Zanim opuścimy nasze lokum, upewnijmy się, że wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a w przypadku domów wolnostojących, również okna dachowe, piwniczne oraz drzwi garażowe. Unikajmy rozgłaszania informacji o naszym wyjeździe i starajmy się nie pozostawiać cennych przedmiotów czy gotówki w domu. Ważne jest również, by przed wyjazdem zakręcić zawory wodne i gazowe, a także pamiętać, że zdjęcia z urlopu lepiej umieszczać w mediach społecznościowych dopiero po powrocie.

Wśród skutecznych zabezpieczeń, warto wziąć pod uwagę: montaż solidnego ogrodzenia i oświetlenia zewnętrznego wokół posesji, instalację profesjonalnego systemu alarmowego, domofonu czy videofonu, a także montaż drzwi antywłamaniowych i atestowanych zamków. Mieszkańcom parterów polecamy instalację rolet antywłamaniowych zamiast krat, które mogą ułatwić dostęp do wyższych pięter. Dla dodatkowej ochrony, warto rozważyć zakup psa obronnego lub zainwestować w solidną sejf lub szafę pancerną dla przechowywania cennych przedmiotów lub gotówki.

Zachęcamy również do dokumentowania i oznakowania wartościowych przedmiotów, a informacje o zabezpieczeniach domu zachowajmy dla siebie i najbliższych. Ważne jest, aby nie afiszować się swoim bogactwem i zwracać uwagę na otoczenie, informując Policję, jeśli zauważymy podejrzane osoby lub działania w pobliżu naszego domu.

Źródło: https://otwock.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024