W 2023 roku, mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykazała się wyjątkową determinacją w eliminowaniu nielegalnych automatów do gier hazardowych. W ciągu roku, podczas 217 kontroli, udało się zabezpieczyć aż 1113 takich urządzeń.

W kwietniu, podczas jednej z akcji w Warszawie, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) wraz z policją, zlikwidowali 7 nielegalnych salonów gier. W tych lokalizacjach znaleziono 30 automatów oraz 44 tysiące złotych przeznaczonych na wypłaty wygranych. W wyniku działań, aresztowano 5 osób z polskiej i ukraińskiej narodowości, oskarżonych o organizowanie nielegalnych gier hazardowych.

Spektakularna była również lipcowa akcja KAS i policji w Warszawie. Funkcjonariusze wkroczyli do kilku budynków, gdzie w jednej z hal magazynowych odkryli 56 nielegalnych automatów, części zamienne do urządzeń oraz meble typowe dla salonów z nielegalnym hazardem.

Wspólna akcja funkcjonariuszy MUCS i Komendy Stołecznej Policji w marcu doprowadziła do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym hazardem. Sieć lokali usługowych, działających na terenie kilku województw, była wynajmowana przez fikcyjne firmy. W przeszukanych kontenerach znaleziono automaty, telefony komórkowe, laptopy i dokumentację związaną z procederem.

Za organizowanie nielegalnych gier hazardowych grozi surowa kara. Ustawa przewiduje grzywnę lub karę pozbawienia wolności do 3 lat, a także kary finansowe w wysokości 100 tysięcy złotych od każdego urządzenia, dla organizatorów i właścicieli lokali z niezarejestrowanymi automatami. Zagrożenie karą dotyczy również samych graczy.

KAS nie ogranicza się jednak tylko do akcji represyjnych. Od kilku lat prowadzi również działania profilaktyczne, mające na celu edukację młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z hazardem. Akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”” skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uświadamiając im, jakie ryzyko niesie za sobą nawet pozornie nieszkodliwy hazard internetowy.

Źródło: https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/

Archiwum: luty 2024