Służby policyjne zatrzymały niedawno 18-letniego mężczyznę pochodzącego z Ukrainy, którego działania przestępcze doprowadziły do wyłudzenia ponad 33 tysięcy złotych. Sprawca, działając w ramach zorganizowanej grupy, wykorzystał metody podszywania się pod pracownika banku, by wprowadzić w błąd swoją ofiarę.

Do zatrzymania doszło w wyniku intensywnej pracy operacyjnej. Oszust, kontaktując się z niczego nieświadomym mężczyzną, twierdził, że jego środki finansowe na koncie bankowym są zagrożone. Jako jedyną metodę ochrony środków przedstawił konieczność ścisłego wykonywania jego poleceń, co niestety doprowadziło do straty ponad 33 tysięcy złotych.

Wykorzystując nowoczesne metody pracy operacyjnej oraz technologię, policjanci zdołali wyśledzić przepływ ukradzionych środków, co doprowadziło ich do Krakowa. Po ustaleniu danych osobowych mężczyzny, który uczestniczył w oszustwie, udało się zlokalizować jego miejsce pobytu. Ostatecznie 18-latek został zatrzymany na ulicach Krakowa.

Podczas przeszukania miejsca pobytu oszusta, policjanci znaleźli dokumentację bankową oraz kartę debetową na dane innej osoby, której pochodzenia zatrzymany nie potrafił logicznie wytłumaczyć. Został on oskarżony o oszustwo, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Obecnie sprawa znajduje się w toku, a możliwe są dalsze zatrzymania. Nad sprawą czuwa Prokuratura Rejonowa w Otwocku, która postanowiła wystąpić do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu. Sąd przychylił się do wniosku, skutkiem czego oszust spędzi kolejne 3 miesiące w areszcie.

Policja ostrzega i przypomina, by zachować ostrożność wobec tego rodzaju oszustw. W przypadku otrzymania podejrzanych telefonów, należy zachować spokój i nie podejmować pochopnych działań pod wpływem presji. W razie wątpliwości, zaleca się skontaktowanie z najbliższymi lub bezpośrednio z policją.

  • Nie przekazuj środków finansowych osobom, które się z Tobą kontaktują telefonicznie.
  • Pamiętaj, że policja nie informuje telefonicznie o akcjach związanych z ujęciem przestępców.
  • W przypadku wątpliwości, najlepiej skontaktować się z najbliższymi lub zgłosić sprawę policji.
  • Źródło: https://otwock.policja.gov.pl/

    Archiwum: styczeń 2024